Gąsieniczki!

Strona poświęcona gąsienicom.

Czołem! Dzięki, że wpadasz na naszego bloga. Śmiało włącz się do
dyskusji i zasubskrybuj kanał RSS aby być na bieżąco. Na razie!

Archiwum z miesiąca Styczeń, 2017

Śliczne i śmieszne gąsienice.

265594_gasienica_makro 419110_gasienica-zmrocznika-gladysza-motyla-nocnego blog_gz_3522922_4167050_tr_pupagasienicy -gasienica-teczowa-lt3 obca-gsienica-52034943

Wygłoba koniczynówka

Wygłoba koniczynówka – Może i piętnówka nieźle się maskuje, ale prawdziwym mistrzem w tej dziedzinie jest gąsienica wygłoby. Kiedy odpoczywa na uschniętej łodyżce, mocno dociska ciało do jej powierzchni, przez co optycznie zlewa się z nią w całość, stając się w ten sposób całkowicie niezauważalną. Z tego też względu najczęściej znajduje się ją przez zupełny przypadek. W dzień gąsienica odpoczywa, natomiast nocą żeruje m.in. na szczawiu, koniczynie, komonicy oraz wyce.

3331

Wieczernica szczawiówka

Wieczernica szczawiówka – Tym razem mamy do czynienia z wielbicielką szczawiu, ale nie tylko. W mniejszym stopniu żeruje także na babce, pokrzywie czy wierzbie. Z ubarwienia jest po całości brunatna, zaś po bokach jej ciała biegnie biało-czerwony zygzak. Dodatkowo całe jej ciało pokrywają kępki białych włosów. Oczywiście takie włoski pełnią funkcje obronne mające za zadanie utrudnić drapieżnikowi jej pożarcie. Bardzo często taka linia obrony świetnie się sprawdza. W końcu nie jednemu ptakowi taka gąsienica może stanąć w gardle. Oczywiście pod warunkiem, że takim ptakiem nie jest chociażby kukułka. Jeśli tak, to nawet gęste włoski nie uchronią gąsienicy przed pożarciem.

pic499tnc3b3wka-rdestc3b3wka2

Szczotecznica szarawka

Szczotecznica szarawka  – To zdecydowanie najciekawszy gatunek jaki ostatnimi czasy udało mi się spotkać. Nie trudno było ją zresztą zauważyć. Całe jej ciało pokrywają jaskrawożółte włoski, zaś pomiędzy segmentami znajdują się charakterystyczne, czarne wstawki. Jakby tego było mało, na 4-7 segmentach znajdują się jasne kępki włosków, zaś na końcu odwłoka widać czerwono zabarwiony „ogonek.” Jest to naprawdę piękna gąsienica i choć jej wygląd jest naprawdę krzykliwy, to najczęściej chowa się pośród liści, wśród których znów nie tak łatwo ją znaleźć. Jej ulubionymi roślinami żywicielskimi są liście różnych drzew oraz krzewów (dębów, buków, dzikich róż itp.). Przy masowych pojawieniach się, można zaobserwować pełzające po glebie osobniki, które szukają nowych miejsc do żerowania. W sytuacji zagrożenia, gąsienice najczęściej po prostu spadają z liścia i ukryte pośród roślin, przeczekują zagrożenie. Gęste włoski pokrywające jej ciało mają oczywiście za zadanie utrudnić drapieżnikowi jej pożarcie.

2321

Wprowadzenie.

Gąsienica – typ larwy u motyli i błonkówek z podrzędu rośliniarek, jedno ze stadiów rozwoju. Charakteryzuje się miękkim ciałem o robakowatym kształcie i metamaterii homonomicznej oraz obecnością nieczłonowanych przydatków odwłokowych nazywanych posuwkami. Jest przykładem larw polipodialnych.

Gąsienice w odróżnieniu od postaci dorosłych posiadają aparat gębowy gryzący, służący do pobierania pokarmu, który z kolei dostarcza budulca i energii do kolejnych przeobrażeń. Gąsienica posiada również oczka proste umieszczone po sześć z każdej strony głowy. Są to prymitywne narządy rejestrujące tylko światło i cień.

800px-Chenille_de_Grand_porte_queue_(macaon)_Fausses_pattes